Вхід
Контакти
Мапа сайту
Телефон:
067 732 6195

РАДИ РОБІТНИЧИХ ДЕПУТАТІВ.

Зображення користувача Володимир Антонюк.

Історична довідка. Ради - виборні населенням на певний термін колегіальні представницькі органи, які були створені для керівництва страйками, а в подальшому і керівництва боротьбою з урядом, в тому числі збройною. На первинному етапі свого існування були класовим органом, для відстоювання інтересів пролетаріату. Вперше робітничі ради з’явилися в Україні під час революції 1905 - 1907 рр. Страйкуючі підприємства делегували до них своїх представників для узгодження своїх дій. У Кадіївці (нині Стаханов) такий координаційний орган назвали Радою робітничих депутатів, у Катеринославі (нині Дніпро) - Делегатськими зборами, у Миколаєві - Зборами депутатів, у Харкові - Комісією виборних.

Назва «Ради робітничих депутатів» закріпилися за ними в жовтні 1905р. За прикладом рад робітничих депутатів у деяких місцевостях виникли ради робітничих матроських і солдатських депутатів, ради робітничих і селянських депутатів, ради селянських депутатів. Для тодішніх соціалістичних партій поява рад була несподіваною, але кожна приклала зусиль щоб делегувати до рад своїх представників. Так що виникнення рад - зовсім не заслуга більшовиків чи інших партій, а прояв громадянської самоорганізації. Більшовики побачили в радах органи, за допомогою яких вони могли б встановити в країні свою диктатуру.

В 1917р. ради виникли теж без участі соціалістичних партій, але кожна намагалася провести до них якомога більше своїх представників. Восени 1917р. більшовики здобули більшість у великих радах, і в коаліції з лівими есерами створили новий уряд - Раду народних комісарів. Із цього моменту ради перетворилися з масових політичних організацій на органи влади.

Захопивши владу більшовики знівелювали значення рад шляхом того, що перестали виконувати Перший громадянський постулат - кожен громадянин має право особисто, або через свого делегата приймати участь в управлінні країною. Це позбавило громадян можливості приймати участь в управлінні державою особисто, або через свого делегата. ГО «Поступ» хоче відновити історичну справедливість і повернути громадянам права і обов’язки самим вирішувати долю своєї країни.
Хай живе Громадянська республіка!

Володимир Антонюк,
член ГО «Поступ»