Вхід
Контакти
Мапа сайту
Телефон:
067 732 6195

ЯК ЖИВЕТЬСЯ ГРОМАДЯНИНУ У СИСТЕМІ ДЕЛЕГУВАННЯ?

Зображення користувача Людмила Ничай.

Делегування - складна штука, це не ліки і навіть не прививка від недобросовісності делегатів, адже усі здатні змінювати свої рішення у різних ситуаціях та суб’єктивно оцінювати плюси та мінуси даних рішень.

Делегування як спосіб управління державою передбачає постійний моніторинг відповідальними громадянами діяльності своїх обранців, ще до впровадження делегування має бути розроблений та апробований ефективний механізм - он-лайн платформа - що буде достатньо доступним та зручним для користувачів. Багато хто може засумніватися, чи можна довіряти якійсь електронній системі? Але на сьогодні цифрові технології та системи захисту даних мають достатній ресурс, аби забезпечити адекватну роботу такої платформи. До прикладу, в Естонії громадяни мають свій електронний підпис-доступ до будь-якого документообігу в країні, можуть, лише застосовуючи його, заключати договори, реєструвати бізнес, сплачувати податки, голосувати на виборах, знаходячись у будь-якій точці планети.

А тепер повернімося до ситуації, коли результати моніторингу (відстежування) невтішні. Пан Делегат, що обіцяв “золоті гори”, насипав гору піску і сидить у своєму кабінеті та займається власним бізнесом, маючи доступ до ресурсу. Громадянин Петро заходить у свій електронний кабінет і прибирає галочку навпроти прізвища делегата і передає іншому, як результат - один підпис туди-сюди не змінить ситуацію (це якщо було спонтанне емоційне рішення), але…якщо не лише Петро бачить, що його голосом керують не йому на користь...

Розглянемо ситуацію на прикладі акціонерного товариства. Громадяни вкладають по 1 грн щомісяця і віддають свої повноваження керувати на певному рівні одному делегату. Від кількості людей, які йому довіряють залежить його платня, а також вага голосу при вирішенні державних питань разом з іншими делегатами. Кількість голосів у делегата - це пряма залежність до його впливовості на певному рівні прийняття важливих рішень. Чим більше акцій - тим впливовіший учасник правління. Чим менше голосів, менша вага у владної одиниці, менша можливість щось вирішувати, втрата довіри і решти голосів.
Громадянська республіка - це система, збудована на довірі та відповідальності. Суспільство, у якому цих два поняття стануть найвищими цінностями, - має усі шанси, при існуючому на сьогодні ресурсі, робити Україну - країною з розвиненою економікою та високим рівнем життя!

Людмила Ничай,
член ГО «Поступ»