Вхід
Контакти
Мапа сайту
Телефон:
067 732 6195

ГРОМАДЯНИН ЦЕ...

Зображення користувача Дмитраш.

Громадянин – це не тільки право жити на цій території, а, насамперед, обов’язок керувати і робити все, щоб країна ставала кращою!

Океан складається з крапель, а суспільство – з окремих громадян. Так само, як в океані якість води залежить віх хімічного складу кожної краплі, так і суспільство загалом, залежить від якості окремого громадянина.

Диктатори рідко спираються тільки на багнети армії чи поліції. Часто для цього достатньо невеличкої згуртованої «еліти», у той час, коли решта суспільства атомізована – розпорошена, розбита на окремих індивідуумів, розділених власними інтересами і байдужістю до всього, що коїться навколо.

Так, бути свідомим громадянином вимагає додаткових зусиль. Для цього треба слідкувати за політичною та економічною ситуацією у державі, бути обізнаним у діючому законодавстві та суті ініціатив, що пропонують різні політичні партії. Треба знати самі ці партії, їх лідерів, а найголовніше – розуміти цінності, які вони відстоюють. Насамкінець, треба контролювати, чи відповідають реальні дії політиків тим заявам, що робляться перед виборами.

Ніхто при здоровому глузді не віддасть керування власним тілом хай навіть іменитим лікарям, не контролюючи при цьому, що вони з твоїм тілом робитимуть. То чому ж ми не робимо те саме щодо наших політичних представників у владі?
Не можете слідкувати за політичним станом? Не хочете приймати участь у керуванні власною державою? Ну тоді відмовтеся від почесного звання громадянина. Будьте просто населенням, що має дозвіл проживати на певній території, але не обтяжує себе будь-якою соціальною чи політичною відповідальністю за її долю та майбутнє. Звісно, разом з цим доведеться відмовитись і від частини своїх прав. Але хіба це має значення для того, хто занадто пасивний та не готовий відстоювати свої права?!

Громадянські свободи та особиста незалежність починаються з усвідомлення себе громадянином, усвідомлення власної відповідальності за участь у житті суспільства: тобто, як мінімум, сплаті податків та участі у керуванні їх розподіленням. «Ні податкам без представництва!» – з цього лозунгу починалася незалежність Сполучених Штатів. Люди у британській колонії воліли не тільки платити податки в королівську казну, але й контролювати їх розподілення через власних представників у владі. Саме з цього – з усвідомлення свого вкладу в життя суспільства – і починається відчуття себе громадянином.

Ви – частина суспільного договору. Кожен з вас вкладає у суспільство особистий вклад та отримує за це певні права і обов’язки. Це – як членство у привілейованому товаристві. Всі хочуть стати його членами, щоб мати додаткові переваги, але чи всі готові взяти на себе ще й нові зобов’язання, щоб отримати та подовжувати це членство?

Громадянська республіка починається не тільки з боротьби за додаткові права та привілеї, а також з готовності брати на себе додаткову відповідальність у якості повноцінного громадянина суспільства. Готовності бути громадянином не тільки у день виборів раз на п’ять років, а щодня.

Віталій Дмитраш,
член ГО «Поступ»