Вхід
Контакти
Мапа сайту
Телефон:
067 732 6195

ЛІВІЙСЬКА ДЖАМАХІРІЯ

Зображення користувача Володимир Антонюк.

Після повалення монархії в Лівії 1969р. до влади прийшли прогресивні офіцери на чолі з харизматичним лідером Муамаром Каддафі. Революційний уряд почав проводити реформи для піднесення економіки і рівня життя громадян.
І вже на початку 1977р. встановлено особливий тип політичного устрою - Джамахірія. Це суспільний лад, що грунтується на теорії М. Каддафі, викладеній у його філософській праці "Зелена книга". Це по суті народоправство, напротивагу парламентських демократій в Лівії запроваджується система народних конгресів та народних комітетів. Розуміючи неможливість збирати увесь народ для прийняття державних рішень, Каддафі ділить все населення на 380 народних конгресів. Найнижчі з них первинні. Їхніми керівними органами є первинні комітети, які вже формують окружні конгреси. Також первинними конгресами формуються адміністративні народні комітети - найнижчі органи виконавчої влади. Секретарі первинних комітетів разом із керівниками та представниками масових громадських організацій, а також делегатами первинних конгресів, входять до Загального Народного Конгресу - вищого законодавчого органу Лівії, який збирається раз на рік в формі сесії для прийняття найважливіших рішень.

Всі ці зміни принесли позитивні зміни в житті громадян: суттєво піднявся рівень життя і добробуту населення, всі жителі країни були забезпечені безкоштовним житлом і медичним обслуговуванням, всі громадяни отримували свою частку доходів від продажу природних багатств країни. Було дозволено вільне зберігання і носіння зброї.

Але в політичному житті громадяни були обмежені ідеологією, нав'язаною Каддафі у його "Зеленій книзі", а сам він, його соратники і армія, стояли поза джамахірією.
Також владою не було враховано такі чинники: неоколоніалізм супердержав; стратегічне розташування країни; Іслам. Внаслідок цих прорахунків виник заколот ісламістів, чому також сприяла пасивність і байдужість більшості населення, втручання світових наддержав у внутрішні справи країни, - все це призвело до падіння Лівійської Джамахірії.

Тому нам у Доктрині Громадянської республіки потрібно врахувати всі позитивні і негативні сторони Джамахірії.