Вхід
Контакти
Мапа сайту
Телефон:
067 732 6195

ЩО ТАКЕ ГРОМАДЯНСЬКИЙ ОБОВ’ЯЗОК?

Зображення користувача Даниил Лемешко.

Всі ми багато чули фразу «Громадянський обов’язок» і навіть кожен собі уявляємо, що це означає. Однак непогано було б розставити всі крапки над «і» та розібратись, що таке Громадянський обов’язок насправді. Задаючи питання оточуючим та самому собі, без роздумів отримаєм наступне. Громадянський обов’язок – чемно поводитись, ходити на вибори, «волонтерити» побільше, не смітити і не розхитувати човна діючого режиму. Але, подумавши більше кількох хвилин, виникає питання, а чи справді так?!

Будь-яка нормальна влада змалечку привчає свій народ (людський ресурс) поводитись так, як максимально вигідно самій владі. Звідси і ростуть ноги чергової підміни понять. На цей раз нам під виглядом Громадянського обов’язку всунули звичайнісінькі соціальні норми поведінки, які змінюються від регіону, культури, епохи та ще безлічі факторів. Обов’язок – це взагалі така річ, за невиконання якої передбачено покарання. А соціальних норм цього нема. Хочеш – виконуєш, не хочеш – ні, на свій розсуд. Ще одна категорія підмінених під Громадянський обов’язок понять – це суспільні домовленості, або закони. Наприклад, служба в армії по призову – це ніякий не Громадський обов’язок, а звичайний закон. Просто державі інколи вкрай потрібні солдати і вони давлять на почуття патріотизму таким чином.

Якщо ж це не Громадянський обов’язок, то що ж тоді?
Оскільки поняття Громадянин лежить цілком в політичному дискурсі, то і відповідь треба шукати саме там.
Отже, відповідь:
Громадянський обов’язок є лише один – приймати участь в управлінні державою на користь цієї держави. Все інше то хитрі маніпуляції.

Важливо зазначити, що волевиявлення на демократичних виборах – не є управлінням державою в повній мірі. Отже, при демократичній системі влади свій Громадянський обов’язок можуть виконувати тільки мізерний відсоток привладних чиновників, депутати різних рівнів і президент. Звідси і справжніми Громадянами при демократії є далеко не всі. Хоча називаються всі, але що це міняє?!

Лемешко Даніїл
член Виконкому ГО «Поступ»